DOĞAKA VE OGİAD İŞBİRLİĞİNDE DÜZENLENEN DIŞ TİCARET EĞİTİMİ KURSU BAŞLADI

      Doğaka (Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı) ve OGİAD (Osmaniye Girişimci İşadamları Derneği) tarafından düzenlenen Dış Ticaret Eğitimi Kursu OGİAD’da başladı. Kursun ilk dersine Vali Celalettin Cerrah, DOĞAKA Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti ve OGİAD Başkanı Mahmut Keten de katıldı.

 

         Kursun açılış toplantısı OGİAD Başkanı Mahmut Keten’in konuşmasıyla başladı. Mahmut Keten, Doğaka, KOSGEB ve İş-Kur kanalıyla esnafa, sanayiciye, girişimcilere Devlet tarafından sunulun pek çok imkân olduğunu anımsatarak; “Önemli olan Devlet tarafından sunulan bu imkânları değerlendirebilmemiz. Biraz özveride, fedakârlıkta bulunmamız, ekip ve ekipmanımızı oluşturmamız gerekiyor.”dedi. Sözlerinin devamında böyle bir çalışmayı OGİAD ile birlikte düzenleyen Doğaka’ya teşekkür eden Mahmut Keten; “Biz kurumlar arası iletişimi sağlama noktasında üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Ama girişimcilerden de bu kurslara katılmak isteyen arkadaşlardan da bu konuda bize destek olmasını bekliyoruz. Dış Ticaret Eğitimi programının Osmaniye’ye ve kursiyerlerimize hayırlı olmasın diliyorum.”

 

         Toplantının devamında konuşan Doğaka Uzmanı Emine Ege kursun 3 gün süreceğini kaydederek; “Bize bu fırsatı veren başta Sayın Valimize ve dernek yöneticilerimize çok teşekkür ediyoruz. İnşallah ihracatımızla birlikte ürünlerimizi dış pazara açma imkânı da buluruz.”diye konuştu.

 

         Doğaka Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti ise bölgemizin en önemli sorunlarından birinin kalifiye insan gücü eksikliği olduğunu ifade ederek; “DOĞAKA olarak, bu kapsamda, sadece KOBİ’lerimize destek veren değil aynı zamanda bölgemizdeki nitelikli işgücünün geliştirilmesi için projeler hazırlıyor, kurslar düzenliyoruz. Başta proje hazırlama eğitimi olmak üzere girişimcilik eğitimleri ve şu an içinde bulunduğumuz dış ticaret eğitimi gibi eğitimleri Ajans olarak destekliyoruz.”dedi. Eğitimin çok önemli olduğunu da ifade eden Erdoğan Serdengeçti; “Dış Ticaret Eğitimi Kursu bölgemizin ticaret potansiyelinin gelişmesi için çok önemli bir kurs olacak. Tüm kursiyerlerimize ve Osmaniye’ye hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

 

VALİ CERRAH; “OSMANİYE SANAYİLEŞME YOLUNDA HIZLA İLERLİYOR, BU NEDENLE DIŞ TİCARET KONUSUNDA YETİŞMİŞ ELEMANA ÇOK İHTİYAÇ DUYACAĞIZ.”

 

         Son olarak konuşan Vali Celalettin Cerrah ise Doğaka’nın Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş’ı içine alan bir Kalkınma Ajansı olduğunu anımsatarak; “Doğaka’nın ilk yıl başkanlığını Hatay Valimiz, ikinci yıl Kahramanmaraş Valimiz yaptı. Bu yıl da Osmaniye’ye geçti ve başkanlığını ben yapıyorum. Gönlüm arzu ediyor ki; Doğaka’nın başkanlığını yaptığım bu dönemde, Osmaniye hazırlanan projeler kapsamında Devletimizin tanıdığı imkânlardan daha çok yararlansın. Çünkü Osmaniye yeni bir il. Çevresindeki illeri geçebilmesi için koşmak zorunda.”dedi.

 

Osmaniye’nin konum olarak cazip bir yerde bulunmasının bir şans tarım toplumu olmasının da bir eksiklik olduğunu vurgulayan Vali Cerrah, Osmaniye’nin Organize Sanayi bölgesindeki gelişmeler sayesinde son sürat sanayileşme yolunda ilerlediğini ifade ederek; “Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi 1994 yılında kurulmuş ve 2004 yılında teşvik kapsamına alınmış. Bu süreçten sonra da Osmaniye sanayi toplumu olma yolunda hızla ilerlemeye başladı. OSB hızla gelişiyor, yeni fabrikalar kuruluyor. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde OSB’de 3 tevsi alanımızın çalışmalarını bitirdik. Şimdi 4. bölge ilgili çalışmalarımız var. Organize Sanayi bölgemizde bulunan 3 tevsi alanın büyüklüğü toplam 660 hektar. Çalışmalarını yaptığımız 4. Tevsi alanımız ise 1000 hektar büyüklüğünde olacak. Bu da demek oluyor ki ilimiz gün geçtikçe sanayileşecek ve dolayısıyla dış ticaret çok önem kazanacak. Burada üretilenlerin dışarıya pazarlanması, yurt dışındaki şirketlerle irtibatların kurulması gibi pek çok konuda dış ticaret konularında yetişmiş elamana çok ihtiyaç duyacağız.”dedi. Osmaniye’nin ihracatının 2009 yılına göre 10 kat arttığını da belirten Vali Cerrah; “Osmaniye Organize Sanayi Bölgemiz büyüdükçe ihracatımız da buna orantılı olarak artacaktır. Bu nedenle dış ticaret konusunda yetişmiş elemanlarımız da iş sıkıntısı çekmeyecektir.”dedi.

 

Dış Ticaret Eğitimi Kursunun içeriğinde; gümrükte kullanılan dokümanlar, akreditif açma, yurtdışında bulunan müşteriye maliyet analizi yaparak fiyat teklifinde bulunma, nakliye ve gümrük firmalarının seçimi, seçilen ürün için yurtdışında Pazar araştırılması, potansiyel alıcılarla yazışma yapmak konular bulunduğunu da söyleyen Vali Cerrah; “Bu kursu çok iyi değerlendirin. Arkadaşlarınızın müracaat etmelerini sağlayın. Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş illerinden 30’ar kişi olmak üzere 90 kişi bu kursta eğitim alacak. Eğer ihtiyaç olursa yeniden bu kursu açabiliriz. OSB’nin gelişimini düşündüğümüzde önümüzdeki günlerde aranan bir eleman olacaksınız. Ayrıca, alacağınız bu eğitimin yanında mutlaka yabancı dil öğrenmeniz gerekiyor.”dedi. Vali Cerrah sözlerinin sonunda kursun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Konuşmaların sonunda kursun ilk dersi başladı.

Diğer Resimler
Kerem AL
Duyuru & Haberler

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü İhale İlanı 25.05.2015

  İlimiz Osmaniye Konaklama Tesislerinde Suriyeli misafirlerin hizmetlerinde kullanılmak üzere 25.05.2015 tarihinde saat: 14:00'da pazarlık usulü ile "4 adet Minibüs ve 8...

Devamı...

2015 Yılı İçişleri Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavına İlişkin Yazılar

2015 Yılı İçişleri Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavına İlişkin Yazılar:   1- Osmaniye Valiliği 2015 Yılı Görevde Yükselme...

Devamı...

Hasanbeyli İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanı

Köprü İlave, Trapez Kanal, Beton Yol ve Ricat Yapım İşi ihale ilanı için tıklayınız.

Devamı...

Kadirli Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanları 20 Mayıs 2015

İhale İlanı 1 için tıklayınız. İhale İlanı 2 için tıklayınız.

Devamı...

Osmaniye Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanı 14.05.2015

Osmaniye Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği Karaçay Rekreasyon Alanı Yapımı İşi  İhale İlan için tıklayınız.

Devamı...

Osmaniye İl Müftülüğü Üç Aylar ve Regaib Kandili Basın Bildirisi 24.04.2015

23 Nisan 2015 Perşembe gününü Cumaya bağlayan gece, mübarek Regaib Kandilidir. Bu kandil, dini literatürümüzde üç aylar olarak bilinen, Recep ayı...

Devamı...

Osmaniye Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanı 30.04.2015

Osmaniye Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliğinin Mıcır ve Filler alım ihale ilanı için tıklayınız.

Devamı...

Kilis İli Merkez İlçe ve Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanlarıı

İhale İlanı 1 için tıklayınız. İhale İlanı 2 için tıklayınız. İhale İlanı 3 için tıklayınız.

Devamı...

İL MÜFTÜLÜĞÜ KUTLU DOĞUM HAFTASI BASIN BİLDİRİSİ

Diyanet İşleri Başkanlığınca, 2015 yılı Kutlu Doğum Haftası  teması “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” olarak belirlenmiş olup , ilgili basın bildirisi...

Devamı...

İçişleri Bakanlığı Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Duyurusu

Sınav Müracaat Tarihinden Önce Adaylar Tarafından Yapılması Gereken İş ve İşlemler Listesi İçin Tıklayınız.

Devamı...

 

 

 OSMANİYE

 OSMANİYE     OSMANİYE