HIDRELLEZ KÜLTÜR BAHAR BAYRAMI, GÖKÇEDAM KÖYÜ PARK ALANINDA ŞENLİKLERLE KUTLANDI

Hıdrellez Kültür Bahar Bayramı, Gökçedam Köyü Park alanında şenliklerle kutlandı. Şenliklere Vali Celalettin Cerrah, Belediye Başkanı Kadir Kara, İl Jandarma ve Garnizon Komutan Vekili Jandarma Albay Hakkı Çetin, Vali Yardımcısı Halit Deveci, İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, Kamu Kurum ve Kuruluşları İl Müdürleri, TEMA Vakfı üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan şenlik Osmaniye Belediyesi Mehter Takımının gösterisi ile sürdü. Kutlamaların devamında günün anlam ve önemini belirten konuşma İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Garip Yıl tarafından yapıldı. Hıdrellez Gününün, Hızır ve İlyas Peygamberlerin yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlandığını söyleyen Garip Yıl, Hızır ve İlyas sözcüklerinin birleşerek halk dilinde Hıdrellez şeklini aldığını ifade etti. Hıdrellez Bayramının tarihi kökeni hakkında da bilgi veren Garip Yıl, 6 Mayıs tarihinde Hıdrellez Bayramının ülkemizde etkin bir şekilde kutlandığını da kaydederek, Hıdrellez Bayramının herkesin dileğinin kabulü, birlik, sağlık ve mutluluğuna vesile olmasını dileyerek konuşmasını bitirdi.

 

Şenlikler Salih Bahçeli İlköğretim Okulu halk oyunları ekibinin gösterisiyle devam etti. Gökçedam İlköğretim Okulu öğrencisi Mehmet Cömert’in okuduğu “Bahar” isimli şiirden sonra Cebelibereket İlköğretim Okulu öğrencileri izleyicilerden büyük alkış alan bir Zeybek gösterisi sundular. Hıdrellez Kültür Bahar Bayramı kutlamalarının devamında Gökçedam Köyü şairlerinden Seyfi Metin’in şiirleri, Gökçedam İlköğretim Okulu öğrencilerinin Silifke yöresi halk oyunları, Yöre Aşıklarından Mahmut Eynallı ve Dursun Yeşiloğlu’nun türküleri coşkuyla izlendi.

 

Şenliklerin devam eden bölümünde konuşan Belediye Başkanı Kadir Kara; “Sayın Valimiz önderliğinde, Gökçedam Köyü ev sahipliğinde düzenlenen Hıdrellez Kültür Bahar Bayramında, bu toprakların çocuğu olarak, sizlerle bir arada olmaktan mutluluk ve onur duyuyorum.”dedi.

 

VALİ CERRAH; “HIDRELLEZ NASIL Kİ KARDEŞLİĞİ, DOSTLUĞU, YENİDEN CANLANMAYI VE HAYATA GEÇMEYİ GÖSTERİYORSA, BİZ DE TÜM KARDEŞLERİMİZLE BİRLİKTE BU KARDEŞLİĞİ VE DOSTLUĞU YAŞATMAK ZORUNDAYIZ.”

 

Hıdrellez Kültür Bahar Bayramı Şenliklerinde konuşan Vali Celalettin Cerrah ise Hıdrellez’in örf ve adetlerimiz içerisinde kutladığımız çok değerli günlerimizden biri olduğunu söyleyerek; “Hıdrellez, dünyanın, tabiatın yeniden uyanışıdır. Kış mevsiminden çıktığımız ve baharı karşıladığımız şu günlerde, tabiatın kurumuş halinin nasıl tekrardan canlandığını izlediğimiz gündür. Tüm vatandaşlarımızın Hıdrellez Kültür Bahar Bayramını kutluyorum.”dedi.  Vali Cerrah,  geçmişten bu yana kültürümüzde var olan Hıdrellez kutlamalarından da söz ederek; “Çocukluk günlerimde, büyüklerimiz erkenden kalkarlar, bir gün öncesinden genç kızlardan topladıkları eşyaları çömleklerin içerisine doldururlar, üzerine söğüt dalı ve çiçekler koyarlar, bunu da kimsenin bilmediği gizli bir yere gömer ve ertesi güne kadar bekletirlerdi. Sabahleyin de o bölgenin en iyi mani söyleyenlerinden biri, o çömleğin içerisine konan eşyaları tek tek çıkarır ve kime aitse onunla ilgili bir mani söylerdi. Böyle güzel günlerimizi, örf ve adetlerimizi yaşatmamız gerekiyor.”diye konuştu.

 

Vali Cerrah, şenlikte öğrenciler tarafından sergilenen çeşitli yörelere ait halk oyunlarına da değinerek; “Bölgemizde, Anadolu’nun diğer yörelerinin folklorunun canlandırılması lazım. Çocuklarımız diğer yörelere ait folkloru öğrenmeli ve yaşamalıdırlar.”dedi.

 

Vali Celalettin Cerrah, konuşmasının devamında Türkiye’nin bir mozaik olarak tanımlanmasının doğru olmayacağını da kaydederek; “Ülkemiz mozaik değil bir ebrudur. Mozaiğin parçalarını tek tek cımbızla sökmek mümkündür ama ebrunun iç içe geçmiş renklerini birbirinden ayıramazsınız. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti, vatandaşları ile birlikte bir ebrudur.”dedi.  Vali Cerrah, konuşmasının son bölümünde Hıdrellez Kültür Bahar Bayramını tekrar kutlayarak; “Hıdrellez nasıl ki kardeşliği, dostluğu, yeniden canlanmayı ve hayata geçmeyi gösteriyorsa, biz de tüm kardeşlerimizle birlikte bu kardeşliği ve dostluğu yaşatmak zorundayız. Türkiye’miz kardeşçe, dostça, tıpkı bir ebru gibi yaşamaya devam edecektir, bunu kimse bozamayacaktır.”dedi.

 

Hıdrellez Kültür Bahar Bayramı şenlikleri sıkma, börek ve ayran ikramıyla son buldu.

 

Diğer Resimler
Kerem AL
Duyuru & Haberler

Kadirli Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanları

Kadirli Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanı 1 için tıklayınız. Kadirli Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanı 2 için...

Devamı...

Kilis İli Merkez İlçe ve Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanı 01.04.2015

Kilis İli Merkez İlçe ve Köylere Hizmet Götürme Birliği Paletli Ekskavatör Alımı İhale İlanı için tıklayınız

Devamı...

ÇANAKKALE DESTANI PROGRAMLARI

Çanakkale Destanının 100. Yılı için hazırlanan www.canakkale2015.gov.tr sitesini linkten...

Devamı...

2015 Yılı İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü Form ve Sunuları

İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü Yatırım İzleme Dosyaları ve Sunumu için tıklayınız.

Devamı...

Osmaniye Valiliği Basın Açıklaması 20.02.2015

BASIN AÇIKLAMASI            Sayın Valimiz Kerem Al, 18 Şubat 2015 tarihinde Kaymakamlar Toplantısına katılmak üzere Kadirli...

Devamı...

OKÜ Arkeoloji Günleri : Geçmişten Geleceğe Halet Çambel (26.2.2015)

OKÜ Arkeoloji Günleri : Geçmişten Geleceğe Halet Çambel (26.2.2015)

Devamı...

Osmaniye İli Merkezi Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yer ve Güzergahları 2015

Osmaniye İli Merkezi Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yer ve Güzergahları Krokisini için tıklayınız. Osmaniye İli Merkezi Toplantı ve Gösteri...

Devamı...

DOĞAKA 2015 YILI MALİ DESTEK PROGRAMLARI İLANI

DOĞAKA 2015 YILI MALİ DESTEK PROGRAMLARI İLANI

                          DOĞU AKDENİZ KALKINMA AJANSI                     ...

Devamı...

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı İlanı

Muhtelif taşınmazların özelleştirilmesi hakkında ilan metni için tıklayınız.

Devamı...

İl Mahalli İdareler Müdürlüğü Raporları

Cevdetiye Sulama Birliği Denetim Raporu Kalecik Sulama Birliği Denetim Raporu Kesiksuyu Sulama Birliği Denetim Raporu Sumbas Sulama Birliği Denetim Raporu Aslantaş Sulama Birliği...

Devamı...

 

 

 OSMANİYE

 OSMANİYE     OSMANİYE