HIDRELLEZ KÜLTÜR BAHAR BAYRAMI, GÖKÇEDAM KÖYÜ PARK ALANINDA ŞENLİKLERLE KUTLANDI

Hıdrellez Kültür Bahar Bayramı, Gökçedam Köyü Park alanında şenliklerle kutlandı. Şenliklere Vali Celalettin Cerrah, Belediye Başkanı Kadir Kara, İl Jandarma ve Garnizon Komutan Vekili Jandarma Albay Hakkı Çetin, Vali Yardımcısı Halit Deveci, İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, Kamu Kurum ve Kuruluşları İl Müdürleri, TEMA Vakfı üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan şenlik Osmaniye Belediyesi Mehter Takımının gösterisi ile sürdü. Kutlamaların devamında günün anlam ve önemini belirten konuşma İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Garip Yıl tarafından yapıldı. Hıdrellez Gününün, Hızır ve İlyas Peygamberlerin yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlandığını söyleyen Garip Yıl, Hızır ve İlyas sözcüklerinin birleşerek halk dilinde Hıdrellez şeklini aldığını ifade etti. Hıdrellez Bayramının tarihi kökeni hakkında da bilgi veren Garip Yıl, 6 Mayıs tarihinde Hıdrellez Bayramının ülkemizde etkin bir şekilde kutlandığını da kaydederek, Hıdrellez Bayramının herkesin dileğinin kabulü, birlik, sağlık ve mutluluğuna vesile olmasını dileyerek konuşmasını bitirdi.

 

Şenlikler Salih Bahçeli İlköğretim Okulu halk oyunları ekibinin gösterisiyle devam etti. Gökçedam İlköğretim Okulu öğrencisi Mehmet Cömert’in okuduğu “Bahar” isimli şiirden sonra Cebelibereket İlköğretim Okulu öğrencileri izleyicilerden büyük alkış alan bir Zeybek gösterisi sundular. Hıdrellez Kültür Bahar Bayramı kutlamalarının devamında Gökçedam Köyü şairlerinden Seyfi Metin’in şiirleri, Gökçedam İlköğretim Okulu öğrencilerinin Silifke yöresi halk oyunları, Yöre Aşıklarından Mahmut Eynallı ve Dursun Yeşiloğlu’nun türküleri coşkuyla izlendi.

 

Şenliklerin devam eden bölümünde konuşan Belediye Başkanı Kadir Kara; “Sayın Valimiz önderliğinde, Gökçedam Köyü ev sahipliğinde düzenlenen Hıdrellez Kültür Bahar Bayramında, bu toprakların çocuğu olarak, sizlerle bir arada olmaktan mutluluk ve onur duyuyorum.”dedi.

 

VALİ CERRAH; “HIDRELLEZ NASIL Kİ KARDEŞLİĞİ, DOSTLUĞU, YENİDEN CANLANMAYI VE HAYATA GEÇMEYİ GÖSTERİYORSA, BİZ DE TÜM KARDEŞLERİMİZLE BİRLİKTE BU KARDEŞLİĞİ VE DOSTLUĞU YAŞATMAK ZORUNDAYIZ.”

 

Hıdrellez Kültür Bahar Bayramı Şenliklerinde konuşan Vali Celalettin Cerrah ise Hıdrellez’in örf ve adetlerimiz içerisinde kutladığımız çok değerli günlerimizden biri olduğunu söyleyerek; “Hıdrellez, dünyanın, tabiatın yeniden uyanışıdır. Kış mevsiminden çıktığımız ve baharı karşıladığımız şu günlerde, tabiatın kurumuş halinin nasıl tekrardan canlandığını izlediğimiz gündür. Tüm vatandaşlarımızın Hıdrellez Kültür Bahar Bayramını kutluyorum.”dedi.  Vali Cerrah,  geçmişten bu yana kültürümüzde var olan Hıdrellez kutlamalarından da söz ederek; “Çocukluk günlerimde, büyüklerimiz erkenden kalkarlar, bir gün öncesinden genç kızlardan topladıkları eşyaları çömleklerin içerisine doldururlar, üzerine söğüt dalı ve çiçekler koyarlar, bunu da kimsenin bilmediği gizli bir yere gömer ve ertesi güne kadar bekletirlerdi. Sabahleyin de o bölgenin en iyi mani söyleyenlerinden biri, o çömleğin içerisine konan eşyaları tek tek çıkarır ve kime aitse onunla ilgili bir mani söylerdi. Böyle güzel günlerimizi, örf ve adetlerimizi yaşatmamız gerekiyor.”diye konuştu.

 

Vali Cerrah, şenlikte öğrenciler tarafından sergilenen çeşitli yörelere ait halk oyunlarına da değinerek; “Bölgemizde, Anadolu’nun diğer yörelerinin folklorunun canlandırılması lazım. Çocuklarımız diğer yörelere ait folkloru öğrenmeli ve yaşamalıdırlar.”dedi.

 

Vali Celalettin Cerrah, konuşmasının devamında Türkiye’nin bir mozaik olarak tanımlanmasının doğru olmayacağını da kaydederek; “Ülkemiz mozaik değil bir ebrudur. Mozaiğin parçalarını tek tek cımbızla sökmek mümkündür ama ebrunun iç içe geçmiş renklerini birbirinden ayıramazsınız. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti, vatandaşları ile birlikte bir ebrudur.”dedi.  Vali Cerrah, konuşmasının son bölümünde Hıdrellez Kültür Bahar Bayramını tekrar kutlayarak; “Hıdrellez nasıl ki kardeşliği, dostluğu, yeniden canlanmayı ve hayata geçmeyi gösteriyorsa, biz de tüm kardeşlerimizle birlikte bu kardeşliği ve dostluğu yaşatmak zorundayız. Türkiye’miz kardeşçe, dostça, tıpkı bir ebru gibi yaşamaya devam edecektir, bunu kimse bozamayacaktır.”dedi.

 

Hıdrellez Kültür Bahar Bayramı şenlikleri sıkma, börek ve ayran ikramıyla son buldu.

 

Diğer Resimler
Kerem AL
Duyuru & Haberler

İl Müftülüğü Berat Kandili Basın Duyurusu

01 Haziran 2015 Pazartesi gününü 02 Haziran 2015 Salı gününe bağlayan gece, mübarek üç ayların sonuncusu, her yıl gelişiyle pek çok...

Devamı...

Toprakkale İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanı 01.06.2015

Toprakkale İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanı için tıklayınız

Devamı...

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü İhale İlanı 25.05.2015

  İlimiz Osmaniye Konaklama Tesislerinde Suriyeli misafirlerin hizmetlerinde kullanılmak üzere 25.05.2015 tarihinde saat: 14:00'da pazarlık usulü ile "4 adet Minibüs ve 8...

Devamı...

2015 Yılı İçişleri Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavına İlişkin Yazılar

2015 Yılı İçişleri Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavına İlişkin Yazılar:   1- Osmaniye Valiliği 2015 Yılı Görevde Yükselme...

Devamı...

Hasanbeyli İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanı

Köprü İlave, Trapez Kanal, Beton Yol ve Ricat Yapım İşi ihale ilanı için tıklayınız.

Devamı...

Kadirli Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanları 20 Mayıs 2015

İhale İlanı 1 için tıklayınız. İhale İlanı 2 için tıklayınız.

Devamı...

Osmaniye Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanı 14.05.2015

Osmaniye Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği Karaçay Rekreasyon Alanı Yapımı İşi  İhale İlan için tıklayınız.

Devamı...

Osmaniye İl Müftülüğü Üç Aylar ve Regaib Kandili Basın Bildirisi 24.04.2015

23 Nisan 2015 Perşembe gününü Cumaya bağlayan gece, mübarek Regaib Kandilidir. Bu kandil, dini literatürümüzde üç aylar olarak bilinen, Recep ayı...

Devamı...

Osmaniye Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanı 30.04.2015

Osmaniye Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliğinin Mıcır ve Filler alım ihale ilanı için tıklayınız.

Devamı...

Kilis İli Merkez İlçe ve Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanlarıı

İhale İlanı 1 için tıklayınız. İhale İlanı 2 için tıklayınız. İhale İlanı 3 için tıklayınız.

Devamı...

 

 

 OSMANİYE

 OSMANİYE     OSMANİYE