Osmaniye Yerfıstığı Satışı

 

 

 

 

Osmaniye Beymail Özidaş Yer Fıstığı Mamülleri Sipariş, Ulaşım ve İletişim Adresleri:

.

Şube1: Beymail İl Özel İdare Şubesi

Adres: Esenevler Mh.Hasan Çenet Cd. Özel İdare İş Hanı Zemin Kat No:3 Osmaniye

Tel: 0 328 814 15 37 - 0 541 916 87 80 

 

Şube2: Park 328 AVM Şubesi

Adres: Adnan Menderes Bulvarı Şair Abay Kumanbay Cad. 67 Sokak No:3 Merkez / OSMANİYE

Tel: 0328 814 15 37  -  0541 916 87 80

*Telefon numaralarından  sipariş verildiği takdirde Türkiye'nin heryerine kargo ile gönderim yapılmaktadır. 

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

            

                                                 Yeni Şafak Gazetesi

                                                          15.07.2012

 

                                OSMANİYE  VE YER FISTIĞI

     Hep söylerim Allah, her memlekete, ilçeye, köye kendisine has bir özellik, güzellik ve lezzet bahşetmiştir. Örneğin; Malatya'nın kaysısı, Gaziantep'in çam fıstığı, Bursa'nın şeftalisi Karadeniz'in fındığı-çayı, Anamur'un muzu Şanlıurfa'nın sadeyağı, Tokat'ın asma yaprağı. Bu şekilde binlerce örnek verebilirim. Burada mühim olan bu yörelere verilen bu muhteşem lezzetleri gerektiği gibi tanıtmak ve pazarlamak. Bunu yapabilmek için de yöre halkına ve o yörenin yöneticilerine büyük bir görev düşmekte.

 

                  RAMAZAN BİNGÖL / MUTFAK KÜLTÜRÜ

     Geçen hafta beraber yemek yediğimiz Osmaniye Valimiz Celalettin Cerrah Bey'in üzerinde uzun zamandır durduğu ve benim de takip edip takdir etiğim Osmaniye'nin meşhur yer fıstığı ile yapmış olduğu çalışmaları kendisinden bir daha dinleme fırsatım oldu. Bir kere daha anladım ki verilen bu muhteşem lütufların kazanca dönüşmesi ve herkes tarafından bilinmesi için bu şehirlerin çok iyi yöneticilere ihtiyacı var. Osmaniye Valimizin yerfıstığıyla alakalı çalışmaları örnek gösterilebilecek bir durum.

 

     YER FISTIĞININ YÜZDE 90'INI OSMANİYE PAZARLIYOR

     Osmaniye'de yer fıstığı ve yer fıstığı ile yapılmış ürünleri satan bir çok mağaza varmış. Mağazaların içinde fıstığın her halini bulmak da mümkünmüş. Vali Celalettin Bey öyle diyor. Sözlerine de şöyle devam ediyor;

     "Osmaniye yer fıstığı hem işlenmiş hem de işlenmemiş olarak Dünya pazarında önemli bir yer tutuyor. Türkiye'de üretilen yerfıstığının yüzde 40,4'ü Osmaniye'den karşılanmasına rağmen, yüzde 90'nına yakın kısmı da Osmaniye'de işlenerek pazarlanmakta. Fıstıkla yaptığımız ürün yelpazemiz ise oldukça geniş. Bunları Ezmesi, Çikolata Kaplısı, Lokumu, Cezeryesi, Hurması, Kreması, Yağı, Sabunu gibi sıralamak mümkün. Yer fıstığının Osmaniye'de sadece tohumlarının değil; sapları ve kabuklarının da birçok alanda kullanıldığını öğreniyorum. Örneğin kabuklarını sanayide saplarını da hayvanları beslemede kullandıklarını söylüyor Valimiz. Ayrıca yer fıstığının vücuda enerji ve kuvvet verdiğini, kasların ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olduğunu, zihinsel ve bedensel yorgunluğu azalttığını, kalp sağlığına, şekerin ve kolesterolün düşürülmesine yardımcı etkenler içerdiğini ve kansere karşı koruyucu bir etkiye de sahip olduğunu belirtiyor.

 

                       YER FISTIKLI BAKLAVA BİLE VAR

     Halk hem kaliteli hem de ucuz baklava yiyebilsin mantığı ile yola çıkarak BAKTAD ile ortaklaşa yaptıkları çalışmalar doğrultusunda 20 çeşit yer fıstıklı baklava yaparak, İstanbul'da da bununla ilgili bir tanıtım toplantısı düzenlemişler. Osmaniye'ye özellikle de Türkiye ekonomisine katkı sağlamak için yaptıkları bu çalışmada; üretilen 500 Ton baklavanın sadece 1 ton'unu yer fıstıklı olarak satmak ise ilk hedefleri arasında yer alıyormuş. Yer fıstığı, ile ilgili bu gelişmeler Osmaniye Valimizin çalışmaları takdire şayan. Bizim bu tür çalışmalara destek vermemiz de gerekir. Yurt dışından gelen değil de kendi üretimimiz olan Osmaniye yerfıstığını ve yer fıstığı ile yapılan enfes lezzetleri tüketerek, bu yörelerdeki bu tür çalışmalara destek olmamız gerekiyor diye düşünüyorum.

 

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Prof. Dr. Erkan TOPUZ

İstanbul Universitesi Çapa Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü

 

 

YER FISTIĞI HAKKINDA BİLGİLER

Prof. Dr. Erkan TOPUZ 29.06.2010 tarihli Sabah Gazetesi internet sitesinde yayınlanan  "Kanser olmadan önce önlenebilir."  ve "Kansere Karşı Koruyucu Bitkisel Destekler" konulu yazısında yer fıstığının kanserin önlenmesine olan etkisini anlattı.


..."Yer fıstığı Dünyanın en faydalı gıdalarından biri olan yer fıstığının içersinde, kansere karşı korumalı betasitozterol bulunmakta. Kolon kanserinde ve meme kanserinde koruyucu olarak gösterilmiştir. Aynı zamanda kalp sağlığına ve yaşlı diyabetine çok faydalı. Kilolu bayanlara şeker ile karıştırmadan günde 250 gr tüketmelerini öneririm." dedi...

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

Sarkık kasa yerfıstığı dopingi

Mesude ERŞAN

Hürriyet Cumartesi

27.08.2011

Yerçekimine yenik düşerek sarkan yüz, boyun, kalça, kol ve iç bacak kaslarını güçlendirmek mümkün. Ameliyat dışı yöntemlerle kırışıklıklara ‘dur’ diyen tıp; kaslardaki bu sarkmalara yönelik ürünler de geliştirdi. Karbolik asit ve yer fıstığı yağından oluşan, kısa adı ‘endopeel’ olan yeni enjeksiyon tekniği kas içine uygulanıyor. Kası kaldırarak, geriyor

Yarasalar gibi baş aşağı asılı yaşamıyoruz. Dolasıyla yıllar içinde, kaslarımız ve cildimiz yerçekiminin gücünden etkileniyor ve direnemeyerek sarkıyor. İsviçre’de geliştirilen, Fransa, İngiltere, Japonya, İtalya, Meksika gibi 100’ün üzerinde ülkede uygulanan endopeel Türkiye için yeni bir ürün. Sağlık Bakanlığı onaylı yeni ürün hem kaldırma (lifting) yapıyor hem de soyuyor (peeling).
Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanı Dr. Sacit Karademir çok ince uçlu enjeksiyonlarla uygulanan endopeel tekniğinin kas lifleri arasındaki boşluğu doldurarak etki ettiğini söylüyor. Enjeksiyon yapılan kasta oluşan boyut değişikliklerine bağlı olarak cilt sıkılaşması sağlanıyor. Hızlı sonuç veren yöntemin, altı-sekiz ay etkili olduğunu belirten Dr. Karademir, “Endopeel’in etki mekanizması botoksun tam tersi. Botoks sinir iletimini engelleyerek kasın felcine yol açar. Böylece kas gevşer. Endopeel ise tam tersi bir mekanizmayla çalışıyor. Yaptığımız küçük enjeksiyonlardan sonra, kas dokusu kasılıyor. Kas tonusu, dolayısıyla taşıma gücü artıyor. Güçlenen kaslar, yerçekimiyle aşağıya doğru yönelen yumuşak dokuları topluyor. Kuvvetlenerek yukarı çekilen kaslar altı-sekiz ay böyle kalıyor” diyor.

BOTOKSA RAKİP DEĞİL

Son yıllara damgasını vuran estetik uygulamaların başında botoks geliyor kuşkusuz. Peki endopeel, botoksa rakip olabilir mi? Dr. Karademir, “Hayır” diyor. Çünkü iki ürün birbirinden farklı. Botoks, kırışıkların giderilmesinde etkili. Endopeel ise sarkan kasların kaldırılmasında. Zaten her ikisi birlikte kullanılabiliyor. Yöntem, yüzünde sarkmalar için ameliyat masasına yatmak istemeyenlere de bir seçenek.

CENAZELERİN GENÇLEŞTİRİLMESİNDE KULLANILIYOR

Endopeel ile yapılan çalışmalar enjeksiyonun kadavralarda dahi etkili olduğunu gösterdi. Dr. Karademir, “Kadavra üstündeki etkisini gördüm. Kadavranın kasları dahi toparlanıyor. Avrupa ülkelerinde cenazelerin daha dinamik ve hoş görünmesi için de bu enjeksiyonlar yapılıyor” diyor.

POPOYU KALDIRIYOR

Yöntemin kalça bölgesindeki uygulamalarından yüz güldüren sonuçlar alınıyor. Endopeel, kalça bölgesinde dışbükeylik elde etmek, kalça genişliğini azaltmak, bölgedeki cilt kalitesini arttırmak, daha genç bir gergin bir kalça elde etmek için de uygulanıyor.

MİMİKLERİ DONDURMUYOR

Kişi kas-mimik hareketlerini tamamen doğal bir şekilde kullanmaya devam ederken, uygulanan bölgede toparlama ve sıkılaşma yaşıyor. Uygulamanın hemen 10 dakika sonrasında gözle görülür fark yaratıyor. Yüz, elmacık kemikleri, el, kaş ve göz çevresi, dudak, dekolte germe, selülit tedavisi, kasık germe ve popo kaldırma gibi çok yaygın kullanım alanı var. Yöntem nadir de olsa ödem yapabiliyor. Kardiyopati hastalarına önerilmiyor. Ancak içinde yerfıstığı yağı bulunduğundan, alerjisi olanlarda büyük ödemlere neden olabilir. Sigara ve alkol kullananlar diğerlerinden daha fazla ödem yaşıyor.

 

----------------------------------------------------------------

 

 

Osmaniye Yerfıstığı,

Azot bağlayarak toprağı,Daneleri ve yağı ile insanları, 

Sapları ve küspesi ile hayvanları besleyen.

Kabuğuyla da sanayi sektörüne hammadde sağlayan

 

Dört dörtlük bir tarım ürünüdür.

 

 

ABD, Çin,  Hindistan, Nijerya ve Endonezya başta olmak üzere dünyanın değişik ülkelerinde yetiştirilen yer fıstığı

 

% 45 – 55 oranında yağ

% 20 – 25 oranında protein

% 16 – 18 oranında karbonhidrat ve

% 5 oranında mineral madde ile

 dünyadaki en önemli bitkisel yağ kaynaklarından biridir.

Tarımsal zararlılardan en az etkilenen ürün olmasının yanında özellikle buğday hasatından sonra ikinci bir ürün olarak yetiştirilmesi üreticiye ek gelir sağlamaktadır. 

 

2007 Yılı Verilerine Göre

Dünya’da ve Türkiye’de yer fıstığı üretimi

 

Yer fıstığında verimlilik artışı sonucunda 2009 Yılında Türkiye’de 25 bin hektar alanda  90.081 ton yer fıstığı üretilmiştir

 

Bu üretimin, 

% 44’ ü  Osmaniye

 % 41’ i  Adana

 % 7’ si  Aydın   illerinde  gerçekleştirilmiştir

 

Ülkemizin yer fıstığı üretimi dünya üretiminde önemli bir pay edinmese de ürün verimliliği dünya ortalamasının üzerindedir.

 

Dünya üretim verimliliği ortalaması 160-200 kg/da 

Türkiye üretim verimliliği ortalaması 350-360 kg/da olarak ölçülmüştür

 

Türkiye ürün verimliliğinde ABD ile birlikte dünyada ilk sıralarda yer almaktadır

Yer fıstığı Osmaniye ili açısından oldukça önemli bir tarımsal üründür.

 

 Ülkemizde üretilen yer fıstığının % 80’ i Osmaniye’de işlenmektedir

 

 Ürün pazarlamasının  ise % 90’ ı Osmaniye’de  yapılmaktadır

  

 

 Osmaniye ilinde  yer fıstığının işlenmesi için büyüklü küçüklü 150 işletme mevcut olup ve bu işletmelerde 3500 kişi istihdam edilmektedir

 

Faydaları

Yer fıstığının içeriğinde,

 E ve B vitaminleri

 Fosfor, Magnezyum, Potasyum, Sodyum, Kalsiyum mineralleri

 

Tohumlarında ise,

 Yağ,

 Protein

 Karbonhidrat

 Vitamin

 Madensel maddeler bulunmaktadır

 

 

 

 

Yer fıstığı yağı,

 Tat ve dayanıklılık özellikleri bakımından pek çok bitkisel yağdan daha üstündür

 Tadı güzel olup, rengi açık, görünüşü berrak ve yüksek sıcaklık derecelerine karşı oldukça dayanıklıdır

 Yer fıstığı yağı ile kızartılan gıdalar kızartıldıktan sonra uzun süre saklanabilir

 Bitkisel yağlar içinde zeytinyağına en yakın bitkisel yağdır

 Doymamış yağ asitleri bakımından zengindir

Farklı Kullanım Alanları

Yer fıstığı kabukları;

  Sunta yapımında

 Yem dolgu maddesi olarak,

 Mantar yetiştiriciliğinde,

 Yakacak olarak,

 Yapay odun yapımında dolgu maddesi olarak,

 Yapay kömür yapımında,

 Sığır yetiştiriciliğinde kaba yem olarak,

 Kümes hayvancılığı yetiştiriciliğinde altlık olarak değerlendirilmektedir

 

 

ABD’de Yer Fıstığı Üretimi

 Dünyanın en önemli yer fıstığı üreticilerinden olan ABD’de üretiminin %99’u yedi eyalette gerçekleştirilmektedir

 Büyük üretim bölgelerinde yaklaşık 25.000 fıstık üretim merkezi bulunmaktadır

 2008 yılında 285 milyon $ değerinde yer fıstığı ihraç edilmiştir

 Osmaniye’deki yer fıstığı üretiminin %90’ a yakını çerezlik olarak kalan kısmı pasta, baklava yapımı ve yağ sanayinde kullanılmakta olup çok az bir kısmı (%1) yurtdışına ihraç edilmektedir

 Yerfıstığı, yetiştirildiği bölgelerde üreticiye en fazla gelir sağlayan tarım ürünlerindendir.

 

ABD’de 4 çeşit yer fıstığı türü bulunmaktadır:

 Runner Tipi Yer Fıstığı

 Virginia Tipi Yer Fıstığı

 İspanyol Tipi Yer Fıstığı

 Valencia Tipi Yer Fıstığı

 

 

 

Runner Tipi Yer Fıstığı

Runner tipi yer fıstığı 1970’lerin sonunda florunner olarak yeni bir tohum tekniğiyle

üretilmeye başlanmış ve piyasada en çok talep gören fıstık türü olmuştur.

Çekirdek boyunun büyük olması sebebiyle daha çok fıstık ezmesi yapımında kullanılmaktadır.

 

 

 

İspanyol Tipi Yer Fıstığı

İspanyol tipi yer fıstıkların küçük çekirdekleri olup kahverengi kabuğu vardır. Genellikle yer fıstıklı draje olarak üretilmektedirler.

Diğer yer fıstığı türlerinden daha fazla yağ oranına sahiptir.

Oklahoma ve Texas’ta üretilen İspanyol Tipi yer fıstığı toplam üretimin %4’üne tekabül etmektedir.

 

 

Valencia Tipi Yer Fıstığı 

Küçük çekirdekli ve tatlı bir fıstık türü olup kabuklu ve kavrulmuş olarak satılmaktadır.

 

Diğer fıstık türlerine kıyasla daha talep edilmekte ve toplam üretimin  %1’ine tekabül etmektedir.

 

  

Özel Olarak İşlenmiş Yer Fıstığı Ürünleri

  Yer Fıstığı Unu

 Yer Fıstığı Yağı

 Kavrulmuş Yer Fıstığı

 Yer Fıstığı Ezmesi

 Yer Fıstığı Marmeladı

 Kırmızı Biber Soslu Yer Fıstığı

 Yer Fıstıklı Kek

 Yer Fıstıklı Draje Şeker

 Yer fıstığı Bisküvi Tozu

 Yer Fıstığı Karemelası

 Yer Fıstıklı Dondurma

 

 

Amerikan Yer Fıstığı Konseyi 

Amerikan Yer Fıstığı Konseyi, yer fıstığı endüstrisinin tüm kesimlerini temsil eden bir ticari birliktir.

Üyeleri

 Yer fıstığı üreticileri,

 Fıstık işleyen firma temsilcileri,

 Yer fıstığı komisyoncuları,

 Yer fıstığı ürünleri üreticileri,

 Yer fıstığı endüstrisine hammadde ve hizmet sağlayıcılarıdır

 

 

Sunduğu Hizmetler:

 Yer fıstığı üretimini, ticaretini, pazarlamasını ve kullanımını etkileyen tüm unsurların tartışıldığı bir forum olarak hizmet vermek,

 Yer fıstığı endüstrisi için yapılan eğitim ve tanıtım aktivitelerinin düzenlenmesi ve yönetimini sağlamak,

 Yer fıstığı endüstrisini etkileyen teknik ve araştırmaya yönelik gelişmeleri izlemek,

 Yer fıstığının hem yurtiçi hem de uluslararası ticaretini geliştirmeye yönelik düzenlenen uluslararası organizasyonlarda yer fıstığı endüstrisini temsil etmek,

 Toplantılar düzenleyerek konsey üyelerini yer fıstığı endüstrisinde yaşanan gelişmeler hakkında bilgilendirmek.

Potansiyel Pazarlar 

Avrupa’daki ülkelerin büyük bir kısmı potansiyel yer fıstığı ithalatçısı durumundadır. Bu bağlamda 2007 yılında,

 

 İngiltere               12 Milyon 789 Bin $

 Almanya               6 Milyon 559 Bin $

 Fransa                  4 Milyon 68 Bin $

 Belçika                 2 Milyon 101 Bin $  

 Polonya                1 Milyon 426 Bin $

değerinde yer fıstığı ve bağlı ürün ithalatı gerçekleştirmiştir.

 

 Ayrıca 2007 yılında,

 Rusya Federasyonu           472 Bin $ 

 Çin                                 3 Milyon 254 Bin $

 Hong Kong                      3 Milyon 905 Bin $

 Japonya                          9 Milyon 621 Bin $

 S.Arabistan                     7 Milyon 336 Bin $

 Birleşik Arap Emirlikleri    1 Milyon 861 Bin $

 tutarında yer fıstığı ve bağlı ürün ithalatı gerçekleştirmiştir

 

  

 

Osmaniye İçin Sonuç Önerileri …

 

 Osmaniye’de üretilen yer fıstığında çeşitlilik arttırılmalı, katma değeri olan işlenmiş ürünlere ağırlık verilmeli

 

 Markalaşma çalışmaları yapılmalı, Osmaniye yer fıstığında dünya markası olmalı

 

 Paketleme ve ambalaj konusunda modern tesisler kurulmalı

 

 ABD’ deki gibi yer fıstığı üreticilerinin bir araya geldiği birlik türünde organizasyonlar kurulmalı

 

 Yurtdışındaki potansiyel pazarlar tespit edilmeli, yeni pazarlara ihracat gerçekleştirilmeli


Sayfa Görüntüleme Sayısı: 256312

Dr.Mehmet ODUNCU
Duyuru & Haberler

Toprakkale İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanı 01.06.2015

Toprakkale İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanı için tıklayınız

Devamı...

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü İhale İlanı 25.05.2015

  İlimiz Osmaniye Konaklama Tesislerinde Suriyeli misafirlerin hizmetlerinde kullanılmak üzere 25.05.2015 tarihinde saat: 14:00'da pazarlık usulü ile "4 adet Minibüs ve 8...

Devamı...

2015 Yılı İçişleri Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavına İlişkin Yazılar

2015 Yılı İçişleri Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavına İlişkin Yazılar:   1- Osmaniye Valiliği 2015 Yılı Görevde Yükselme...

Devamı...

Hasanbeyli İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanı

Köprü İlave, Trapez Kanal, Beton Yol ve Ricat Yapım İşi ihale ilanı için tıklayınız.

Devamı...

Kadirli Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanları 20 Mayıs 2015

İhale İlanı 1 için tıklayınız. İhale İlanı 2 için tıklayınız.

Devamı...

Osmaniye Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanı 14.05.2015

Osmaniye Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği Karaçay Rekreasyon Alanı Yapımı İşi  İhale İlan için tıklayınız.

Devamı...

Osmaniye İl Müftülüğü Üç Aylar ve Regaib Kandili Basın Bildirisi 24.04.2015

23 Nisan 2015 Perşembe gününü Cumaya bağlayan gece, mübarek Regaib Kandilidir. Bu kandil, dini literatürümüzde üç aylar olarak bilinen, Recep ayı...

Devamı...

Osmaniye Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanı 30.04.2015

Osmaniye Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliğinin Mıcır ve Filler alım ihale ilanı için tıklayınız.

Devamı...

Kilis İli Merkez İlçe ve Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanlarıı

İhale İlanı 1 için tıklayınız. İhale İlanı 2 için tıklayınız. İhale İlanı 3 için tıklayınız.

Devamı...

İL MÜFTÜLÜĞÜ KUTLU DOĞUM HAFTASI BASIN BİLDİRİSİ

Diyanet İşleri Başkanlığınca, 2015 yılı Kutlu Doğum Haftası  teması “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” olarak belirlenmiş olup , ilgili basın bildirisi...

Devamı...

 

 

 OSMANİYE

 OSMANİYE     OSMANİYE