OSMANİYE YER FISTIĞI TOHUMLUĞU GELİŞTİRME PROJESİ”NİN İLK TOHUMU TOPRAĞA ATILDI

 

“Osmaniye Yer Fıstığı Tohumluğu Geliştirme Projesi”nin ilk tohumu toprağa atıldı. İl Çevre ve Orman Müdürlüğü fidanlığı arazisinde yapılan tanıtım toplantısında, ilk tohum Vali Celalettin Cerrah tarafından ekildi ve Osmaniye yer fıstığı üreticilerine sembolik olarak sertifikalı tohum dağıtımı yapıldı.
     İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Fidanlık Arazisinde yapılan tanıtım toplantısının açılış konuşmasını İl Tarım Müdür Yardımcısı İbrahim Sağlam yaptı. İl Tarım Müdür Yardımcısı Sağlam, Osmaniye’nin toplam tarım alanının 1 milyon 250 bin dekar olduğunu ve 44 bin ailenin geçimini çiftçilikle sağladığını ifade ederek, Osmaniye yer fıstığının, Osmaniye tarımının en önemli ürünü olduğunu ve Osmaniye’nin sembolü söyledi. Türkiye’de, yer fıstığı ekim alanın %44’ünün ve üretilen yer fıstığının %56’sının Osmaniye’de gerçekleştirildiğini söyleyen Sağlam, 2009 yılında Osmaniye’de yer fıstığının toplam ekim alanın 98.400 dekar olduğunu ve bu alandan 34.440 ton yer fıstığı elde edildiğini ifade etti. Yaklaşık 10 bin ailenin geçimini yer fıstığı ile sağladığını da söyleyen İbrahim Sağlam, yer fıstığının Osmaniye ekonomisinde çok önemli bir rolü olduğunu söyledi.
      Toplantıda konuşan Ziraat Odası Başkanı Bahadır Sezgin ise yaptığı konuşmada, üretimin tohumluğun iyi seçilmesiyle başladığını belirterek iyi verim alabilmenin ilk şartının kaliteli tohum kullanmak olduğunu söyledi. Sezgin: İyi tohumların sertifikalı, çeşit saflığı sağlanmış, hastalıklardan arınmış tohum olduğunu söyleyerek “Osmaniye Yer Fıstığı Tohumluğu Geliştirme Projesi” Ziraat Odası olarak destek olacaklarını ifade etti. Ziraat Odası Başkanı Bahadır Sezgin konuşmasının sonunda Ziraat Odası ve Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü ile birlikte yapılan Osmaniye toprak yapısı ile ilgili master çalışmasının kitap haline getirdiklerini söyleyerek, kitabı Vali Cerrah’a takdim etti.
     Toplantının devamında konuşan Belediye Başkanı Kadir Kara ise Osmaniye yer fıstığının tanıtılmasının, Osmaniye ekonomisin canlanması ve Osmaniye’ye sağlanacak olan girdinin artırılması bakımından çok önemli olduğunu söyleyerek; “Yıllardır el yordamıyla bu konuda bir takım iyi niyetli çalışmalar yapılmış ama istenilen sonuç tam anlamıyla elde edilememiştir. Ülke genelinde yer fıstığı %45 oranında Osmaniye’de üretilmektedir. Türkiye genelinde böylesine önemli söz sahibi olan bir şehrin, bu değeri koruması ve geliştirmesi de o şehir için en temel önceliklerden bir tanesidir.”dedi. Başkan Kara, üretici ve yer fıstığı ticareti yapanların yanı sıra devletin de bu konuda üzerine düşenleri yapması gerektiğini ifade ederek; “Bugün bunun bir örneğini yaşıyoruz.”dedi.


VALİ CERRAH; “OSMANİYE YER FISTIĞINI MUTLAKA SANAYİ ÜRÜNÜNE DÖNÜŞTÜRMEMİZ LAZIM.”
      Vali Celalettin Cerrah, Türkiye’de yer fıstığının %44’ünün Osmaniye’de üretildiğini fakat bu üretimden, ne üreticinin ne de yer fıstığını pazarlayan tüccarın yeteri kadar para kazanamadığını ifade ederek, yer fıstığının mutlaka bir sanayi ürünü haline getirilmesi gerektiğini vurguladı. Vali Cerrah; “Osmaniye yer fıstığı sadece çerez olarak değerlendirildiğinde bundan para kazanmamız mümkün değil. Bizim İl Özel İdaresi olarak yaptığımız çalışmalardan önce, Osmaniye yer fıstığından draje, krema, ezme şeklinde üretilmiş olabilir. Fakat yeteri kadar değerlendirilmediği için eskisi gibi çerez olarak kullanılmaya devam edilmiş. Osmaniye yer fıstığını canlandırmamız, kalitesini artırmamız lazım.”dedi. Vali Cerrah, İl Özel İdaresi olarak Osmaniye yer fıstığının bir sanayi ürünü olarak piyasada yerini alabilmesi için krema, ezme, draje gibi ürünler üretildiğini, bu ürünlerin İl Özel İdaresi tarafından açılan 3 dükkânda satışa sunulduğunu söyleyerek, bu çalışmanın amacının önderlik etmek olduğunu vurguladı.

“OSMANİYE YER FISTIĞI TOHUMLUĞU GELİŞTİRME PROJESİ” 3 YIL DEVAM EDECEK.
       Vali Celalettin Cerrah, Osmaniye yer fıstığı konusunda atılan diğer adımın ise; “Osmaniye Yer Fıstığı Tohumluğu Geliştirme Projesi” olduğunu belirterek, Osmaniye yer fıstığının tohumunun ıslah edilerek, verimin artırılması, üreticinin daha çok kazanması amacıyla, İl Özel İdaresi olarak 4 ton NC7 türü yer fıstığı tohumunun yer fıstığı üreticisine dağıtılmaya başlandığını söyledi. Vali Cerrah; “Bugün sembolik olarak bu tohumların bir kısmını dağıtacağız. Vilayet olarak bizim maksadımız tohumu ıslah etmek. İyi tohum ekersek bundan alacağımız ürün daha kaliteli, daha fazla olacak ve ürünün satışından da daha çok para kazanma imkânımız olacak. Biz devlet olarak sertifikalı tohumları ücretsiz olarak dağıtacağız. Bu çalışma 3 yıl boyunca devam edecek. Bu 3 yıl içinde tohumları ıslah edilmiş hale getirince daha fazla ürün alacağız. Böylece çiftçimiz, üreticimiz, tüccarımız daha çok ürün alacak, Osmaniye ekonomisi daha çok kazanmış olacak.”dedi. Vali Cerrah, üretimden para kazanamayan üreticinin artık Osmaniye yer fıstığını ekmemeye başladığını ve dolayısıyla üretimin de düştüğünü ifade ederek, eğer ıslah çalışmaları yapılmaz ve üreticinin daha fazla verim elde etmesi sağlanamaz ise, Osmaniye’nin övündüğü Osmaniye yer fıstığını üretiminin gün geçtikçe düşeceğini kaydetti. Vali Cerrah, Osmaniye ekonomisi için çok büyük önemi olan Osmaniye yer fıstığı üretiminde düşüşün yaşanmaması, Osmaniyeli üreticinin ve dolayısıyla Osmaniye ekonomisinin kazanması için ıslah çalışmalarını başlattıklarını ifade etti.
 
VALİ CERRAH; “YER FISTIĞI SANAYİ ÜRÜNÜ OLARAK KULLANILMAYA BAŞLANDIĞINDA DAHA ÇOK ÜRETMEMİZ GEREKECEK.”
       Vali Cerrah, geçtiğimiz haftalarda yapılan, İstanbul Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneğinin de katılımıyla yapılan, Osmaniye yer fıstığının tanıtılması ve yaygınlaştırılması konulu panelde, Dernek başkanının baklavada günlük olarak kullanılan ceviz ve antepfıstığının 500 ton olduğunu dile getirdiğini ve bu 500 tonun 1 tonunu Osmaniye yer fıstığı olarak kullanılırsa yılda 300 ton gibi bir miktara ihtiyaç duyulacağını da ifade ederek; “Böyle bir durumda daha fazla üretmemiz gerecek ve bundan da daha fazla para kazanma durumumuz olacak. Şu an baklavanın kilosu 35 lira. Eğer Osmaniye yer fıstığını baklavada kullanabilirsek hem baklavanın kilosunu aşağıya çekmiş olacağız hem de bu işten misli misli para kazanacağız.”dedi. Vali Cerrah, gelecek haftalarda Osmaniye Ziraat Odası ve diğer sivil toplum örgütleriyle birlikte düzenlenecek olan panelden de söz ederek, panelde,  Osmaniye yer fıstığı üreticilerinin fıstık üretiminde yaptıkları hataların, ürünü tarlaya ektikten sonra aflatoksinsiz nasıl üretim yapacaklarının, ürünün nasıl yetiştirileceğinin ve toplanacağının tartışılacağını söyledi. Vali Cerrah; “Bu yıl fıstık üreticilerinin daha fazla verim almaları ve daha çok para kazanmalarını diliyorum.”diyerek sözlerini bitirdi.
      Toplantının son bölümünde sertifikalı tohumlar çiftçilere dağıtıldı. İlk tohumu ise Vali Celalettin Cerrah ekti.

Diğer Resimler
Kerem AL
Duyuru & Haberler

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü İhale İlanı 25.05.2015

  İlimiz Osmaniye Konaklama Tesislerinde Suriyeli misafirlerin hizmetlerinde kullanılmak üzere 25.05.2015 tarihinde saat: 14:00'da pazarlık usulü ile "4 adet Minibüs ve 8...

Devamı...

2015 Yılı İçişleri Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavına İlişkin Yazılar

2015 Yılı İçişleri Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavına İlişkin Yazılar:   1- Osmaniye Valiliği 2015 Yılı Görevde Yükselme...

Devamı...

Hasanbeyli İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanı

Köprü İlave, Trapez Kanal, Beton Yol ve Ricat Yapım İşi ihale ilanı için tıklayınız.

Devamı...

Kadirli Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanları 20 Mayıs 2015

İhale İlanı 1 için tıklayınız. İhale İlanı 2 için tıklayınız.

Devamı...

Osmaniye Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanı 14.05.2015

Osmaniye Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği Karaçay Rekreasyon Alanı Yapımı İşi  İhale İlan için tıklayınız.

Devamı...

Osmaniye İl Müftülüğü Üç Aylar ve Regaib Kandili Basın Bildirisi 24.04.2015

23 Nisan 2015 Perşembe gününü Cumaya bağlayan gece, mübarek Regaib Kandilidir. Bu kandil, dini literatürümüzde üç aylar olarak bilinen, Recep ayı...

Devamı...

Osmaniye Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanı 30.04.2015

Osmaniye Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliğinin Mıcır ve Filler alım ihale ilanı için tıklayınız.

Devamı...

Kilis İli Merkez İlçe ve Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanlarıı

İhale İlanı 1 için tıklayınız. İhale İlanı 2 için tıklayınız. İhale İlanı 3 için tıklayınız.

Devamı...

İL MÜFTÜLÜĞÜ KUTLU DOĞUM HAFTASI BASIN BİLDİRİSİ

Diyanet İşleri Başkanlığınca, 2015 yılı Kutlu Doğum Haftası  teması “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” olarak belirlenmiş olup , ilgili basın bildirisi...

Devamı...

İçişleri Bakanlığı Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Duyurusu

Sınav Müracaat Tarihinden Önce Adaylar Tarafından Yapılması Gereken İş ve İşlemler Listesi İçin Tıklayınız.

Devamı...

 

 

 OSMANİYE

 OSMANİYE     OSMANİYE