OSMANİYE YER FISTIĞI TOHUMLUĞU GELİŞTİRME PROJESİ”NİN İLK TOHUMU TOPRAĞA ATILDI

 

“Osmaniye Yer Fıstığı Tohumluğu Geliştirme Projesi”nin ilk tohumu toprağa atıldı. İl Çevre ve Orman Müdürlüğü fidanlığı arazisinde yapılan tanıtım toplantısında, ilk tohum Vali Celalettin Cerrah tarafından ekildi ve Osmaniye yer fıstığı üreticilerine sembolik olarak sertifikalı tohum dağıtımı yapıldı.
     İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Fidanlık Arazisinde yapılan tanıtım toplantısının açılış konuşmasını İl Tarım Müdür Yardımcısı İbrahim Sağlam yaptı. İl Tarım Müdür Yardımcısı Sağlam, Osmaniye’nin toplam tarım alanının 1 milyon 250 bin dekar olduğunu ve 44 bin ailenin geçimini çiftçilikle sağladığını ifade ederek, Osmaniye yer fıstığının, Osmaniye tarımının en önemli ürünü olduğunu ve Osmaniye’nin sembolü söyledi. Türkiye’de, yer fıstığı ekim alanın %44’ünün ve üretilen yer fıstığının %56’sının Osmaniye’de gerçekleştirildiğini söyleyen Sağlam, 2009 yılında Osmaniye’de yer fıstığının toplam ekim alanın 98.400 dekar olduğunu ve bu alandan 34.440 ton yer fıstığı elde edildiğini ifade etti. Yaklaşık 10 bin ailenin geçimini yer fıstığı ile sağladığını da söyleyen İbrahim Sağlam, yer fıstığının Osmaniye ekonomisinde çok önemli bir rolü olduğunu söyledi.
      Toplantıda konuşan Ziraat Odası Başkanı Bahadır Sezgin ise yaptığı konuşmada, üretimin tohumluğun iyi seçilmesiyle başladığını belirterek iyi verim alabilmenin ilk şartının kaliteli tohum kullanmak olduğunu söyledi. Sezgin: İyi tohumların sertifikalı, çeşit saflığı sağlanmış, hastalıklardan arınmış tohum olduğunu söyleyerek “Osmaniye Yer Fıstığı Tohumluğu Geliştirme Projesi” Ziraat Odası olarak destek olacaklarını ifade etti. Ziraat Odası Başkanı Bahadır Sezgin konuşmasının sonunda Ziraat Odası ve Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü ile birlikte yapılan Osmaniye toprak yapısı ile ilgili master çalışmasının kitap haline getirdiklerini söyleyerek, kitabı Vali Cerrah’a takdim etti.
     Toplantının devamında konuşan Belediye Başkanı Kadir Kara ise Osmaniye yer fıstığının tanıtılmasının, Osmaniye ekonomisin canlanması ve Osmaniye’ye sağlanacak olan girdinin artırılması bakımından çok önemli olduğunu söyleyerek; “Yıllardır el yordamıyla bu konuda bir takım iyi niyetli çalışmalar yapılmış ama istenilen sonuç tam anlamıyla elde edilememiştir. Ülke genelinde yer fıstığı %45 oranında Osmaniye’de üretilmektedir. Türkiye genelinde böylesine önemli söz sahibi olan bir şehrin, bu değeri koruması ve geliştirmesi de o şehir için en temel önceliklerden bir tanesidir.”dedi. Başkan Kara, üretici ve yer fıstığı ticareti yapanların yanı sıra devletin de bu konuda üzerine düşenleri yapması gerektiğini ifade ederek; “Bugün bunun bir örneğini yaşıyoruz.”dedi.


VALİ CERRAH; “OSMANİYE YER FISTIĞINI MUTLAKA SANAYİ ÜRÜNÜNE DÖNÜŞTÜRMEMİZ LAZIM.”
      Vali Celalettin Cerrah, Türkiye’de yer fıstığının %44’ünün Osmaniye’de üretildiğini fakat bu üretimden, ne üreticinin ne de yer fıstığını pazarlayan tüccarın yeteri kadar para kazanamadığını ifade ederek, yer fıstığının mutlaka bir sanayi ürünü haline getirilmesi gerektiğini vurguladı. Vali Cerrah; “Osmaniye yer fıstığı sadece çerez olarak değerlendirildiğinde bundan para kazanmamız mümkün değil. Bizim İl Özel İdaresi olarak yaptığımız çalışmalardan önce, Osmaniye yer fıstığından draje, krema, ezme şeklinde üretilmiş olabilir. Fakat yeteri kadar değerlendirilmediği için eskisi gibi çerez olarak kullanılmaya devam edilmiş. Osmaniye yer fıstığını canlandırmamız, kalitesini artırmamız lazım.”dedi. Vali Cerrah, İl Özel İdaresi olarak Osmaniye yer fıstığının bir sanayi ürünü olarak piyasada yerini alabilmesi için krema, ezme, draje gibi ürünler üretildiğini, bu ürünlerin İl Özel İdaresi tarafından açılan 3 dükkânda satışa sunulduğunu söyleyerek, bu çalışmanın amacının önderlik etmek olduğunu vurguladı.

“OSMANİYE YER FISTIĞI TOHUMLUĞU GELİŞTİRME PROJESİ” 3 YIL DEVAM EDECEK.
       Vali Celalettin Cerrah, Osmaniye yer fıstığı konusunda atılan diğer adımın ise; “Osmaniye Yer Fıstığı Tohumluğu Geliştirme Projesi” olduğunu belirterek, Osmaniye yer fıstığının tohumunun ıslah edilerek, verimin artırılması, üreticinin daha çok kazanması amacıyla, İl Özel İdaresi olarak 4 ton NC7 türü yer fıstığı tohumunun yer fıstığı üreticisine dağıtılmaya başlandığını söyledi. Vali Cerrah; “Bugün sembolik olarak bu tohumların bir kısmını dağıtacağız. Vilayet olarak bizim maksadımız tohumu ıslah etmek. İyi tohum ekersek bundan alacağımız ürün daha kaliteli, daha fazla olacak ve ürünün satışından da daha çok para kazanma imkânımız olacak. Biz devlet olarak sertifikalı tohumları ücretsiz olarak dağıtacağız. Bu çalışma 3 yıl boyunca devam edecek. Bu 3 yıl içinde tohumları ıslah edilmiş hale getirince daha fazla ürün alacağız. Böylece çiftçimiz, üreticimiz, tüccarımız daha çok ürün alacak, Osmaniye ekonomisi daha çok kazanmış olacak.”dedi. Vali Cerrah, üretimden para kazanamayan üreticinin artık Osmaniye yer fıstığını ekmemeye başladığını ve dolayısıyla üretimin de düştüğünü ifade ederek, eğer ıslah çalışmaları yapılmaz ve üreticinin daha fazla verim elde etmesi sağlanamaz ise, Osmaniye’nin övündüğü Osmaniye yer fıstığını üretiminin gün geçtikçe düşeceğini kaydetti. Vali Cerrah, Osmaniye ekonomisi için çok büyük önemi olan Osmaniye yer fıstığı üretiminde düşüşün yaşanmaması, Osmaniyeli üreticinin ve dolayısıyla Osmaniye ekonomisinin kazanması için ıslah çalışmalarını başlattıklarını ifade etti.
 
VALİ CERRAH; “YER FISTIĞI SANAYİ ÜRÜNÜ OLARAK KULLANILMAYA BAŞLANDIĞINDA DAHA ÇOK ÜRETMEMİZ GEREKECEK.”
       Vali Cerrah, geçtiğimiz haftalarda yapılan, İstanbul Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneğinin de katılımıyla yapılan, Osmaniye yer fıstığının tanıtılması ve yaygınlaştırılması konulu panelde, Dernek başkanının baklavada günlük olarak kullanılan ceviz ve antepfıstığının 500 ton olduğunu dile getirdiğini ve bu 500 tonun 1 tonunu Osmaniye yer fıstığı olarak kullanılırsa yılda 300 ton gibi bir miktara ihtiyaç duyulacağını da ifade ederek; “Böyle bir durumda daha fazla üretmemiz gerecek ve bundan da daha fazla para kazanma durumumuz olacak. Şu an baklavanın kilosu 35 lira. Eğer Osmaniye yer fıstığını baklavada kullanabilirsek hem baklavanın kilosunu aşağıya çekmiş olacağız hem de bu işten misli misli para kazanacağız.”dedi. Vali Cerrah, gelecek haftalarda Osmaniye Ziraat Odası ve diğer sivil toplum örgütleriyle birlikte düzenlenecek olan panelden de söz ederek, panelde,  Osmaniye yer fıstığı üreticilerinin fıstık üretiminde yaptıkları hataların, ürünü tarlaya ektikten sonra aflatoksinsiz nasıl üretim yapacaklarının, ürünün nasıl yetiştirileceğinin ve toplanacağının tartışılacağını söyledi. Vali Cerrah; “Bu yıl fıstık üreticilerinin daha fazla verim almaları ve daha çok para kazanmalarını diliyorum.”diyerek sözlerini bitirdi.
      Toplantının son bölümünde sertifikalı tohumlar çiftçilere dağıtıldı. İlk tohumu ise Vali Celalettin Cerrah ekti.

Diğer Resimler
Kerem AL
Duyuru & Haberler

DOĞU AKDENİZ KALKINMA AJANSI 10.KALKINMA KURULU TOPLANTISI

DOĞU AKDENİZ KALKINMA AJANSI 10.KALKINMA KURULU TOPLANTISI     İlan Metni:   Doğu Akdeniz Kalkınma...

Devamı...

Kilis İli Merkez İlçe ve Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanlarıı

Kilis İli Merkez İlçe ve Köylere Hizmet Götürme Birliği Büz Boru ve Baca Üretimi İhale İlanı için tıklayınız. Kilis İli Merkez İlçe ve...

Devamı...

Kadirli Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanları

Kadirli Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanı 1 için tıklayınız. Kadirli Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanı 2 için...

Devamı...

Kilis İli Merkez İlçe ve Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanı 01.04.2015

Kilis İli Merkez İlçe ve Köylere Hizmet Götürme Birliği Paletli Ekskavatör Alımı İhale İlanı için tıklayınız

Devamı...

ÇANAKKALE DESTANI PROGRAMLARI

Çanakkale Destanının 100. Yılı için hazırlanan www.canakkale2015.gov.tr sitesini linkten...

Devamı...

2015 Yılı İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü Form ve Sunuları

İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü Yatırım İzleme Dosyaları ve Sunumu için tıklayınız.

Devamı...

Osmaniye Valiliği Basın Açıklaması 20.02.2015

BASIN AÇIKLAMASI            Sayın Valimiz Kerem Al, 18 Şubat 2015 tarihinde Kaymakamlar Toplantısına katılmak üzere Kadirli...

Devamı...

OKÜ Arkeoloji Günleri : Geçmişten Geleceğe Halet Çambel (26.2.2015)

OKÜ Arkeoloji Günleri : Geçmişten Geleceğe Halet Çambel (26.2.2015)

Devamı...

Osmaniye İli Merkezi Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yer ve Güzergahları 2015

Osmaniye İli Merkezi Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yer ve Güzergahları Krokisini için tıklayınız. Osmaniye İli Merkezi Toplantı ve Gösteri...

Devamı...

DOĞAKA 2015 YILI MALİ DESTEK PROGRAMLARI İLANI

DOĞAKA 2015 YILI MALİ DESTEK PROGRAMLARI İLANI

                          DOĞU AKDENİZ KALKINMA AJANSI                     ...

Devamı...

 

 

 OSMANİYE

 OSMANİYE     OSMANİYE